Corona Virüsü Hakkında Yararlı Linkler

Corona virüsü hakkında kısa ve öz bilgiler, corona virüsü ile alakalı yardımcı linkler.

Corona virüsü

Bu sayfa Corona virüsü yada bilinen diğer adıyla Wuhan virüsü hakkında kısa ve öz bilgi paylaşımı yapmak amacıyla hazırlanmıştır. İhtiyacınız olabilecek tüm bilgileri tek sayfada toplayarak, virüs hakkında bilgi sahibi olmak istediğinizde, kısa yoldan tüm verilere ulaşmanızı sağlamayı amaçlamıştır.

Yeni Coronavirus ilk defa 29 Aralık 2019’da, Çin’in Wuhan şehrindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide ve aynı günlerde bu marketi ziyaret eden çok sayıda kişide akciğer infeksiyonu (pnömoni) bulgularının tespit edildiğinin açıklanmasıyla gündeme gelmiştir. Hastalardan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda 7 Ocak’ta, hastalığa neden olan virusun SARS (2002) ve MERS (2012) gibi Coronavirus ailesinden olduğu anlaşılmış ve virusa Yeni Coronavirus 2019 (2019-nCoV) adı verilmiştir.

Coronaviruslar insanlar arasında hastalık yapabilen, bazı hayvan türlerinde (kedi, deve, yarasa) tespit edilebilen geniş bir virus ailesidir. Hayvanlar arasında dolaşan Coronaviruslar zaman içinde değişim göstererek insana bulaşma yeteneği kazanabilirler ve böylelikle insan olguları görülmeye başlar. Ancak bu virusların insanlar açısından tehdit oluşturması, insandan insana bulaşma yeteneği kazanmalarından sonra söz konusu olur. 2019-nCoV, Wuhan şehrinde canlı hayvan marketini ziyaret edenlerde ortaya çıkmış, insandan insana bulaşma yeteneği de kazanmış olan bir virustur.

Kaynak:Türk Tabipler Birliği

Yeni Coronavirusun, diğer Coronaviruslar gibi solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir. Bugüne kadar 16 sağlık çalışanının hastalarla temas sonucunda hastalandığı, hayvan marketini hiç ziyaret etmeyen kişilerde de hastalık geliştiği gösterilmiştir. Bu bulgular 2019-nCoV’nin insandan insana bulaşabildiğinin göstergesidir. Ancak halen bulaştırıcılığın ne ölçüde olduğu bilinmemektedir. Salgının nasıl seyredeceğini belirleyen en önemli faktör virusun insandan insana ne kadar kolay bulaşabildiği ve gerekli önlemlerin ne kadar başarıyla alınacağıdır. Bugünkü bilgiler ışığında 2019-nCoV’nin gıdalarla (et, süt, yumurta vb) bulaşmadığı söylenebilir.

Kaynak:Türk Tabipler Birliği

Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür. Hastalık genellikle orta-ağır bir klinik seyir göstermektedir. Ağır hastalanan ve ölen kişilerin büyük kısmı ileri yaştaki (>65y), altta yatan hastalıkları (akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser, diyabet, bağışıklık baskılayan hastalıklar) olan kişilerden oluşmaktadır. Genç sağlıklı erişkinlerde hastalık nispeten hafif seyretmektedir.

Kaynak:Türk Tabipler Birliği

Corona Virüsü Hakkında Önemli Linkler

Sağlık bakanlığı resmi istatistik sayfası: https://covid19.saglik.gov.tr

 1. https://wuhanvirusu.com – Corona virüsü hakkında türkçe istatistik sayfası
 2. https://gisanddata.maps.arcgis.com – Corona virüsü yayılım haritası ve istatistikler
 3. https://ncov.r6.no – Corona virüsü, Domuz Gribi ve SARS hastalıklarının yayılma sürecinin kıyaslandığı grafikleri barındıran bir site.
 4. https://bnonews.com – Corona Virüsü Takibi: Harita, veriler ve zaman çizelgesi
 5. https://www.reddit.com/r/worldnews – Corona virüsü hakkında son bilgilerin yer aldığı reddit paylaşımı.
 6.  https://flu.io – Corona virüs haritası.
 7.  https://www.worldometers.info/coronavirus – Corona virüsü ile ilgili anlık veri paylaşımı.
 8. https://coronavirus.zone – Corona virüsünün reklendirilmiş yayılım haritası.
 9. https://www.youtube.com/watch?v=SLV1B5Lzy48 – Corona virüsü canlı istatistik yayını
 10. https://experience.arcgis.com/experience/685d0ace521648f8a5beeeee1b9125cd – Corona virüsü interaktif haritası
 11. http://dailycorona.com – Corona virüsü istatistik sayfası, tablo şeklinde
 12. https://coronavirus.app/map – Corona virüsü haritası
 13. https://www.covidvisualizer.com – Dünya haritası üzerinden tüm vaka sayısı bilgilerine ulaşabileceğiniz güncel liste
 14. http://istanbulcorona.com – Güncel vakalarla ilgili istatistik tabloları
 15. https://www.dunyametre.com/korona – Ülke ülke istatistik bilgileri
 16. https://geomatic.org/koronavirus – Türkiye haritası üzerinde vakaların konumu
 17. https://trkoronavirus.com/dunbugun – Coronavirüs istatistiklerinin dün ve bugün kıyaslaması

Corona Virüsünden Korunma Yöntemi

Corono virüsü grip bazlı bir virüs olduğundan normal gripten nasıl korunulması gerekiyorsa bu virüsten de aynı şekilde korunmamız gerekiyor. Bu tür virüsler havadan ve yakın temastan bulaşabildiği için, ellerin sürekli dezenfekte edilmesi (yıkanması), C vitamini alımının eksik edilmemesi, protein içerikli tüketimin yapılması, ilaç takviyeleri gibi önlemler alınabilir.

Havalandırması az ve kalabalık olan ortamlardan kaçınmanız, bu virüsten korunmanız için önemli bir önlem olacaktır. Dışarı çıktığınızda, toplu taşıma kullandığınızda maske kullanarak bu ve buna benzer virüslere karşı ciddi bir önlem almış olacaksınız.

Corona Virüsü Haber Hakışı

2 thoughts on “Corona Virüsü Hakkında Yararlı Linkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir