Kripto Para Dünyasında Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

Kripto para dünyası birçok kullanıcı için oldukça yeni bir dünya ve bu dünyada çok sayıda kelime, terim ve kısaltma kullanılmakta. Haliyle bu işe yeni girenler veya tam olarak hakim olmayanlar bazı konuları anlamakta sıkıntı çekebiliyor.
Bu makalemizde kripto para piyasalarında, forumlarda veya tüm iletişim kanallarında geçen, sık sık duyduğumuz kısaltmaların anlamlarını açıklayacağız. Oldukça kısa tutmaya özen göstererek örneklere başlayalım.Altcoin : Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isimdir. Litecoin, Ripple ve Tron Coin gibi; bunların hepsi birer altcoindir.


BitPay : Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

Wallet: Kripto para cüzdanıdır. Binance, Kucoin vb.

Block Reward : Başarılı bir şekilde bir blok yaratan madenciye verilen ödüldür. Bu, söz konusu kripto para birimi tarafından kullanılan politikaya bağlı olarak ve tüm bloğun zaten başarıyla çıkarılıp çıkarılmadığına göre, bir para ve işlem ücretleri karışımı olabilir. Şu anda Bitcoin her blok için 25 bitcoin ödülü veriliyor. Blok ödül belli bir sayıda blok çıkarıldığında yarılanıyor. Bitcoin’de her eşik 210,000 bloktur.

Ico: Bir coin için fon toplanmak amacıyla yapılan halka arz işlemi.

Choyna: Çinliler için kullanılan terim. 


Rekt: kripto parada ciddi şekilde zararda olan kişileri ifade eder.

Coinbase : Tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunan ve borsalardan Bitcoin satın almak için bir aracı olarak görünen bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketi.

mBTC : Bir bitcoinin binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).

uBTC : Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)

Mining : Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoinler ya 

da altcoinler üretme eylemidir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Satoshi Nakamoto : 2010 yılı sonunda projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafından kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan kişi. Gerçek ismi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Satoshi (sats): Alt coinlerden birinin bitcoin cinsinden fiyatı

Pump: Fiyatta keskin ve hızlı yükselişi temsil eder.

Dump: Fiyatta keskin ve hızlı düşüşü temsil eder.

Hodl; en sık kullanılanlardandır. “hodl” veya “hodling“, ingilizcede “holding(tutmak) kelimesinin yanlış yazımından ortaya çıkmış. Satın alınan kripto paranın sürekli düşmesine rağmen, o paranın bir gün sert şekilde yükseleceğine olan inancı ifade ediyor.

hodl” ilk kez 2013 yılında bir forum sayfasında yazılan bir mesajla hızla kabul görerek, kripto para dünyasında yayılmaya başladı. o günlerde hızla değer kaybeden bitcoin’i herkes satarken forum sayfasında konu açan bir kişi “i am holding” yerine “i am hodling” başlığını kullanmış ve sahip olduğu bitcoin’leri satmayacağını söylemişti. mesajın atıldığı aralık 2013’te bitcoin kasım ayında gördüğü 1124 dolar zirvesinden, 408 dolara kadar gerilemişti.

Token (jeton): Ico için yatırımcıya verilen hisse payını temsil eder.

Blockchain: kripto parada tüm işlemlerin dökümü, blok zinciri.

Fomo: İngilizcede “fear of missing out” ifadesinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma “fırsatı kaçırma korkusu” anlamına geliyor. hızla yükselen bir kripto parada yüksek fiyattayken alım yapanları ifade ediyor.

Dyor: Bir coin hakkında araştırma yapmak anlamına gelir.

Whale (Balina): Balina anlamına gelen bu kelime oldukça sık kullanılıyor. kripto para dünyasında bir paranın seyrini değiştirebilecek, spekülasyon yapabilecek büyük sermaye sahipleri için kullanılıyor. piyasaya giren balinalar sahip oldukları milyon dolarlık hatta milyar dolarlık sermayeleri ile fiyatları hızlı bir şekilde aşağı veya yukarı yönde değiştirebiliyor.

Moad: Devasa düşüşü anlatır.

To the moon: Satın alınan kripto paranın düşük seviyelerde işlem görmesine karşın hızla yükseleceğine inanılarak söylenen bir slogan niteliğinde olup “aya çıkacak” anlamına geliyor.

Fud: İngilizcede fear, uncertainty, and doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma türkçede korku, belirsizlik ve şüphe anlamına geliyor. satın alınan kripto paranın sert şekilde düşmesine karşın o paraya güvenmeye devam eden ancak bir yandan da korku, belirsizlik ve şüphe içerisinde bulunan yatırımcılar için kullanılıyor.

Ath (all time high): Tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına geliyor.

Addy: Kripto para adresidir.(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});